מאמרים וטורי דעה

פסח: לחלוק את החירות

הרב אבי נוביס־דויטש | מרץ 25, 2021

בשנה שעברה, כמו רבים אחרים, הובלתי את הסדר בביתי. חלמתי שהפעם לא אצטרך להתפשר ואוכל לעשות את הסדר בדיוק כמו שאני רוצה. לקח לי מעט מאד זמן להבין שאם אני רוצה את שאר המסובים לשולחן הסדר – אצטרך למצוא את הדרך לנהל סדר שבו כולם יהיו מרוצים, או ליתר דיוק לא יותר מדי לא מרוצים.

לרבים מאתנו יש את הסדר שהם גדלו עליו והתרגלו אליו. יום אחד בעקבות נישואין או התרחשויות אחרות בחייהם, הם עוברים לסדר מסגנון אחר, בו הם צריכים להתרגל מחדש למאכלים חדשים, למנגינות חדשות לסגנון למדנות שונה ומה לא. לפתע, אירוע השיא של חג החירות , חג היציאה מן השעבוד, מרגיש לעיתים כמו חוויה של שעבוד .

בימים אלו של ניקיון, חווית השעבוד אף מתעצמת, כאשר כל יום מתחיל עם משימות ניקיון ולעיתים אף עם מסדרי ניקיון . כיצד כל השעבוד הזה הוא “חג החירות”?! ובסוף כשהמטבח נקי וכשר, אי אפשר להכין פסטה ופיצה ודומיהם – ולזה אתם קוראים חופש?

אז עצמתי את עיני וחשבתי , איך יראה חג החירות שלי?
לבד? ומה אעשה לבד? ספר טוב? אוכל טוב? לשיר ולזייף את השירים שאני אוהב? מצאתי את עצמי לא מתחבר לרעיון הלבד. הרגשתי הרבה יותר שמח להיות עם עוד אנשים .

נדמה לי שעצימת העיניים הזו והמאמץ להבין איך להיות חופשי ושמח – היא המסר של חג החירות.
לנקות את הבית ולשמוח כי בחרתי לנקות, וכי בסופו של הטיפוס על הר הניקיון – אשמח בתוצאה. לנקות את הבית עם בני משפחה אחרים וללמוד לשמוח מהשותפות בעשייה, וגם מההתבאסות ממנה. להבין שאנחנו במסע לברר את החופש שלנו בתוך בית, מרחב ומשפחה.  להגיע לליל הסדר ולראות איך יוצרים מרחב של שמחה בתוך המגבלות שמציב לנו הסדר – מה אוכלים, מתי אוכלים, מי יושב ליד מי, ומי בכלל מוזמן.

אולי המסר הגדול ביותר של חג החירות הוא להבין שחופש באופן אבסורדי תמיד כרוך בויתור כלשהו, ועליי להבין על מה אני מעדיף לוותר בשביל להיות אותה חירות.

בסדר, אנו מנסים להרגיש “אדונים וגבירות”. אנו אוכלים בהסבה, ואפילו זוכים לרגע שישטפו לנו ידיים. אבל האדנות הזו תהפוך בודדה מאד, אם לא נדאג שגם הקרובים והרחוקים ירגישו אדונים בסדר.

בימים האחרונים הייתי עסוק בשאלה מה הקשר בין “בחירות” ל”חירות” . המרתק בבחירות הוא שמצד אחד יש לי את החופש לבחור את הנציג שלי. אולם מנגד הוא לא יוכל להיות האדון לבדו. עליו להושיט יד לגבירות ואדונים אחרים כדי לבנות את מרחב החובות והחירויות שלנו. גם הם צריכים לאפשר לאחרים להרגיש שותפים.

שנזכה לחירות ושותפות.

חג חירות שמח!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

ארבעת המינים בימינו

הפוסקים והדרשנים לאורך הדורות ניסו למצוא בארבעת המינים משמעות. בזמן נטילת הלולב אני מנסה לכוון את עצמי לקיום המצווה.
ישנה טענה שארבעת המינים מסמלים פרק היסטורי בזיכרון העם: כפות התמרים מייצגות את ארבעים שנות המדבר, ערבות הנחל את חציית נהר הירדן בכניסה לארץ, ההדס – שגדל על מדרונות הרי המרכז – מסמל את כיבוש אזור ההר ויישובו, והאתרוג את יישוב אזור החוף, בית הגידול של פרי ההדר.

דרשה לשמחת תורה: ברכה הינה הגשר שמקשר בין סיום התורה לתחילת התורה

בימים אלו אנו מסיימים לחגוג את חג הסוכות ומקבלים את פני שמחת תורה. חגיגות שמחת תורה משקפות את המסע הרוחני שעברנו מראש השנה ועד עכשיו. עיקר עשרת ימי תשובה הוא העיסוק בביקורת פנימית ואישית, והמבט אל תוכנו פנימה. אנו מתבוננים פנימה, עוסקים בוויתורים וברצון להשתפרות. אנו נמצאים בתהליך של תשובה אשר לעיתים גורמת לתחושת אי נוחות, אשר לבסוף מאפשרת לנו לזכות בהתחלה חדשה ובברכות חדשות.

להעיר את התעוזה שבתוכנו: דרשה ליום כיפור

תפילות יום הכיפורים מלאות בתעוזה. כמובן הם גם מלאות בהכנעה. "אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ חָנֵּנוּ וַעֲנֵנוּ כִּי אֵין בָּנוּ מַעֲשִׂים", או וידויים שונים שמניחים שעשינו עבירות מא' ועד ת'. אבל הן גם מעוררות תעוזה.עוד לפני שממש נכנס החג, לפני השקיעה, אנחנו אומרים: "עַל דַּעַת הַמָּקוֹם וְעַל דַּעַת הַקָּהָל בִּישִׁיבָה שֶׁל מַעְלָה וּבִישִׁיבָה שֶׁל מַטָּה ".

פרשת ואתחנן: הפקדות בבנק הנשמה ובבנק הלב

יש חשבון בנק לנפש, יש חשבון בנק לנשמה, יש חשבון בנק של הלב. כמה מהחשבונות האלה אתם דואגים לעשות הפקדות אחראיות. אני רוצה להציע פרדיגמה של מה זה נקרא להפקיד הפקדות בבנקים האלה.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.