מאמרים וטורי דעה

פרשת שלח לך

הרב ארי חסיד | יוני 27, 2024

פרשת השבוע הינה פרשת שלח לך. בפרשה זו הקב”ה מצווה על משה לשלוח מרגלים לתור את ארץ כנען ולהביא בשורה לעם ישראל על טיב הארץ. בפרשה מובאים שמות 12 המרגלים שיוצאים לתור את הארץ. בפרשה מוזכר מרגל בשם הושע בן נון משבט אפרים. השם הזה מוכר אבל לא זהה לשם שאנו מכירים מספר שמות – יהושע שעומד לצדו של משה. בפרשת השבוע, פרשת שלח לך, משה מוסיף להושע את האות י’ לשמו: יהושע בן נון.

המדרש במסכת סנהדרין מספר לנו שכאשר הקב”ה שינה את השמות של אברהם ושרה מאברם ושרי, אברהם קיבל תוספת של האות ה’ ולשרי יורד האות י’ ומתווסף האות ה’.  לפי התלמוד, האות י’ צווחה ואמרה: “קב”ה, גם לי מגיע שאהיה חלק של שם של צדיק או צדיקה.” משה חש את העוול שנעשה לאות י’ ולכן מוסיף את האות י’ לשם של הושע. האות י’ של שרי  מגיעה דורות קדימה לשמו של יהושע כדי להושיע את בני ישראל ולבשר בשורה חיובית על הארץ ולהוביל את עם ישראל לארץ ישראל.

אנחנו נמצאים בתקופה קשה מאוד. יש רגעים של שמחה בזמן שאנחנו מצלמים את דבר התורה הזה. קיבלנו את הבשורה על חילוץ חטופים. אנחנו מחכים לעוד 120 חטופים. התלמוד מזכיר לנו שלפעמים אנחנו לא רואים את מיד את ההשלכות ואת הישועות. אבל גם בתקופות הכי קשות אנחנו יכולים לדעת שעוד מחכים לנו בשורות טובות. אמן שיחזרו הבית כל החטופים והחטופות. שנדע בשורות טובות.

שבת שלום

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

מה הקשר בין מנהג עתיק של ליל הסדר וההתנהגות שלנו בארץ מאז 7/10?

אנו נבדוק את מקורותיו של הביטוי ״כל דכפין ייתי וייכול״ ונקשר בין אותו משפט עתיק להתנהגות שלנו ברחבי הארץ מפרוץ המלחמה ועד היום.

פרשת תזריע: מפי הרב ד"ר מימי פייגלסון

"אִשָּׁה כִּי תַזְרִיעַ וְיָלְדָה זָכָר" "אישה כי תזריע וילדה זכר" היכולת, הצורך והאומץ לסלול שאלות חדשות בדרך לליל הסדר.

דברי ברכה מפי נשיא שוחרי עמותות שכטר בטקס ההסמכה הל"ג של בית המדרש

נאום מפי הרב פרופ' גולינקין בטקס ההסמכה. בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר הסמיך שלושה רבנים חדשים: הרבה מעיין בלדינג-צידון, הרב דורון רובין והרבה מארין דה-מולינר.אנו גאים בהם ומאחלים להן ולו שיזכו ללמוד וללמד, לשמור ולעשות."תלמוד גדול, שהתלמוד מביא לידי מעשה."

דברי ברכה מפי דיקנית בית המדרש בטקס ההסמכה הל"ג של בית המדרש

בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר הסמיך שלושה רבנים חדשים: הרבה מעיין בלדינג-צידון, הרב דורון רובין והרבה מארין דה-מולינר.
אנו גאים בהם ומאחלים להן ולו שיזכו ללמוד וללמד, לשמור ולעשות.
"תלמוד גדול, שהתלמוד מביא לידי מעשה."

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.