מאמרים וטורי דעה

פרשות אחרי-מות קדושים: האחריות שבקדושה

איתן קרול | אפריל 22, 2021

השבת, אנו קוראים 2 פרשיות, אחרי מות וקדושים.

פרשת אחרי מות נפתחת לאחר מותם של נדב ואביהוא שמעשיהם בקודש הביאו למותם. בהמשך, בפרשת קדושים מקדש ה’ את עם ישראל ואומר “קדושים תהיו כי קדוש אני ה’ אלוהיכם”.

אני קורא שוב ושוב בפרשת אחרי מות כיצד אהרון פועל בדקדוק רב לאחר מות בניו. הוא לוקח הפסקה קלה להתרעננות מהחוויה הקשה וממשיך בעמל למען משפחתו ולמען עמו. אהרון פועל בשם תפקידו. אני ממשיך וקורא “קדושים תהיו…” והציווי במילים הללו מהדהד באוזניי.

בעזרת השם, אסיים את לימודיי בעוד כחודשיים. אני אתייצב מול בית דין אשר יסמיך אותי להיות רב. כל הידע שצברתי, כל ניסוני המקצועי, כל הצידה שאספתי בחיי הפרטיים ובמהלך הלימודים – כולם משניים בעיניי לציווי “קדושים תהיו”.

בקרוב, אהיה אני זה אשר יצטרך לקחת אחריות על מי שיבוא בשעריי, ועל מי שאפגוש בדרכי. בקרוב אצטרך להוות דוגמא חיה למשמעות התואר “רב”. בקרוב אצטרך לדקדק במעשיי, לפעול ללא לאות למען הקהילה, למען המדינה על כל גווניה וחלקיה ולמען העם באשר הוא.  עליי להיות ממלכתי, להיות משרת של הציבור –  משרת בשם הדרך בה בחרתי להיות רב.

אבל איני ניצב לבד מול הציווי הזה. גם אם אתה מורה או שאת רופאה, נהגת אוטובוס או שאתם “סתם” מבוגרים שעומדים ליד ילדים זרים במעבר חצייה; למעשה כל אחת וכל אחד מאיתנו צריכה וצריך להיות בעלי אחריות חברתית ולא לוותר בקטנה או בגדולה בהתנהלות שלנו כלפי זולתנו. עלינו להתייחס בכובד ראש למשימות הלאומיות והחברתיות של החברה שלנו, ולאחריות האנושית והגלובלית שלנו כבני אדם וכשומרי כדור הארץ שלנו. עלינו לשמור על כבוד זולתנו, גם אם עובר עלינו יום קשה (וגם אם נהוג כרגע אחרת). עלינו לבחון את מעשינו ואת מוצא פינו ולשמוח בחלקנו. בפשטות, עלינו לאהוב את הציווי מאת ה’ – להיות קדושים.

מוטלת עלינו החובה לפעול, על מנת שנוכל לקיים חברה טובה שוויונית וצודקת; לשמור על העולם שלנו למען עתיד ילדינו. אנחנו במיוחד, כעם הנבחר וכעם סגולה- מוטלת עלינו אחריות רבה- להיות קדושים כמו האלוהים שלנו.


איתן קרול הוא תלמיד שנה ג’ בתוכנית ההסמכה לרבנות בבית המדרש לרבנים ע”ש שכטר, ומייסד הבית היהודי בגדישת”א.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

דברי ברכה מפי נשיא שוחרי עמותות שכטר בטקס ההסמכה הל"ג של בית המדרש

נאום מפי הרב פרופ' גולינקין בטקס ההסמכה. בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר הסמיך שלושה רבנים חדשים: הרבה מעיין בלדינג-צידון, הרב דורון רובין והרבה מארין דה-מולינר.אנו גאים בהם ומאחלים להן ולו שיזכו ללמוד וללמד, לשמור ולעשות."תלמוד גדול, שהתלמוד מביא לידי מעשה."

דברי ברכה מפי דיקנית בית המדרש בטקס ההסמכה הל"ג של בית המדרש

בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר הסמיך שלושה רבנים חדשים: הרבה מעיין בלדינג-צידון, הרב דורון רובין והרבה מארין דה-מולינר.
אנו גאים בהם ומאחלים להן ולו שיזכו ללמוד וללמד, לשמור ולעשות.
"תלמוד גדול, שהתלמוד מביא לידי מעשה."

ארבעת המינים בימינו

הפוסקים והדרשנים לאורך הדורות ניסו למצוא בארבעת המינים משמעות. בזמן נטילת הלולב אני מנסה לכוון את עצמי לקיום המצווה.
ישנה טענה שארבעת המינים מסמלים פרק היסטורי בזיכרון העם: כפות התמרים מייצגות את ארבעים שנות המדבר, ערבות הנחל את חציית נהר הירדן בכניסה לארץ, ההדס – שגדל על מדרונות הרי המרכז – מסמל את כיבוש אזור ההר ויישובו, והאתרוג את יישוב אזור החוף, בית הגידול של פרי ההדר.

דרשה לשמחת תורה: ברכה הינה הגשר שמקשר בין סיום התורה לתחילת התורה

בימים אלו אנו מסיימים לחגוג את חג הסוכות ומקבלים את פני שמחת תורה. חגיגות שמחת תורה משקפות את המסע הרוחני שעברנו מראש השנה ועד עכשיו. עיקר עשרת ימי תשובה הוא העיסוק בביקורת פנימית ואישית, והמבט אל תוכנו פנימה. אנו מתבוננים פנימה, עוסקים בוויתורים וברצון להשתפרות. אנו נמצאים בתהליך של תשובה אשר לעיתים גורמת לתחושת אי נוחות, אשר לבסוף מאפשרת לנו לזכות בהתחלה חדשה ובברכות חדשות.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.