מאמרים וטורי דעה

פרשות אחרי-מות קדושים: האחריות שבקדושה

איתן קרול | אפריל 22, 2021

השבת, אנו קוראים 2 פרשיות, אחרי מות וקדושים.

פרשת אחרי מות נפתחת לאחר מותם של נדב ואביהוא שמעשיהם בקודש הביאו למותם. בהמשך, בפרשת קדושים מקדש ה' את עם ישראל ואומר "קדושים תהיו כי קדוש אני ה' אלוהיכם".

אני קורא שוב ושוב בפרשת אחרי מות כיצד אהרון פועל בדקדוק רב לאחר מות בניו. הוא לוקח הפסקה קלה להתרעננות מהחוויה הקשה וממשיך בעמל למען משפחתו ולמען עמו. אהרון פועל בשם תפקידו. אני ממשיך וקורא "קדושים תהיו…" והציווי במילים הללו מהדהד באוזניי.

בעזרת השם, אסיים את לימודיי בעוד כחודשיים. אני אתייצב מול בית דין אשר יסמיך אותי להיות רב. כל הידע שצברתי, כל ניסוני המקצועי, כל הצידה שאספתי בחיי הפרטיים ובמהלך הלימודים – כולם משניים בעיניי לציווי "קדושים תהיו".

בקרוב, אהיה אני זה אשר יצטרך לקחת אחריות על מי שיבוא בשעריי, ועל מי שאפגוש בדרכי. בקרוב אצטרך להוות דוגמא חיה למשמעות התואר "רב". בקרוב אצטרך לדקדק במעשיי, לפעול ללא לאות למען הקהילה, למען המדינה על כל גווניה וחלקיה ולמען העם באשר הוא.  עליי להיות ממלכתי, להיות משרת של הציבור –  משרת בשם הדרך בה בחרתי להיות רב.

אבל איני ניצב לבד מול הציווי הזה. גם אם אתה מורה או שאת רופאה, נהגת אוטובוס או שאתם "סתם" מבוגרים שעומדים ליד ילדים זרים במעבר חצייה; למעשה כל אחת וכל אחד מאיתנו צריכה וצריך להיות בעלי אחריות חברתית ולא לוותר בקטנה או בגדולה בהתנהלות שלנו כלפי זולתנו. עלינו להתייחס בכובד ראש למשימות הלאומיות והחברתיות של החברה שלנו, ולאחריות האנושית והגלובלית שלנו כבני אדם וכשומרי כדור הארץ שלנו. עלינו לשמור על כבוד זולתנו, גם אם עובר עלינו יום קשה (וגם אם נהוג כרגע אחרת). עלינו לבחון את מעשינו ואת מוצא פינו ולשמוח בחלקנו. בפשטות, עלינו לאהוב את הציווי מאת ה' – להיות קדושים.

מוטלת עלינו החובה לפעול, על מנת שנוכל לקיים חברה טובה שוויונית וצודקת; לשמור על העולם שלנו למען עתיד ילדינו. אנחנו במיוחד, כעם הנבחר וכעם סגולה- מוטלת עלינו אחריות רבה- להיות קדושים כמו האלוהים שלנו.


איתן קרול הוא תלמיד שנה ג' בתוכנית ההסמכה לרבנות בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר, ומייסד הבית היהודי בגדישת"א.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת פנחס: למלא את הרווח באהבה

בפרשת פנחס אנו מוצאים ו"ו קטועה בספר התורה שאינה פוסלת את הספר. על מה היא מרמזת לנו? מעיין בלדינג-צידון בעיון מיוחד בפרשה לימי בין המצרים.

פרשת בהעלותך: כיצד יוצאים למסע חיינו?

המשכן מפורק ומורכב בכל נסיעה של בני ישראל במדבר. מה אנו למדים מטקסיות זו? כיצד מלווה אותנו הקב"ה במסע בחיינו? תיאו הוץ, תלמיד תוכנית הרבנות, מעיין בפרשת בהעלותך.

פרשות בהר-בחוקתי: ללמוד ולעשות או נעשה ונשמע?

האם עלינו להבין את המצוות לפני שאנו מקיימים אותן? או שמא עלינו להכריז כאבותינו נעשה ונשמע? יצחק הוץ, תלמיד הרבנות מעיין בפרשת השבוע, ובוחן את הסתירה בין תשובתם המפורסמת של בני ישראל במעמד הר סיני לפרשה.

פרשת שמיני: מה הקשר בין עטלפים ליום העצמאות?

מה הקשר בין עטלפים ליום העצמאות? דורון רובין, תלמיד תוכנית הרבנות מזמין אותנו למהלך מרתק בין יום הזכרון, יום העצמאות ופרשת שמיני.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.