מאמרים וטורי דעה

פרשת פנחס: למלא את הרווח באהבה

מעיין בלדינג צידון | יולי 1, 2021

אני ניגשת אל פרשת פנחס עם לב שבור. המעשה של פנחס, אשר הורג ללא משפט זוג שמקיים יחסים, נשמע בעיני אכזרי. השבח שהוא מקבל מה' על המעשה, גורם לי להרגיש עוד יותר לא בנוח. בתור מישהי שהנטייה המינית שלה גורמת לאנשים לקרוא למותה, אני יודעת שסיפורו של פנחס הוא לא שריד מהעבר העתיק–הוא חי ונוכח בימינו, גם בתוך עיר הקודש ירושלים.

מנחם אותי זה שגם חז"ל לא קיבלו את הדין הזה בקלות. בתלמוד הירושלמי (מסכת סנהדרין פרק ט הלכה ז) הגמרא אומרת שפנחס פעל כנגד הרצון של החכמים. הם אפילו רצו להטיל עליו חרם, עד שרוח הקודש קפצה לומר: "והיתה לו ולזרעו אחריו ברית כהונת עולם."

כנראה שלמרות זאת, לא היה קל לחכמים לקבל את הדין הזה. אם יוצא לכם השבת להתקרב לספר התורה, אני מזמינה אתכם לעיין בפסוק השלישי של הפרשה, "לָכֵ֖ן אֱמֹ֑ר הִנְנִ֨י נֹתֵ֥ן ל֛וֹ אֶת־בְּרִיתִ֖י שָׁלֽוֹם׃" תראו שהו"ו במילה שלום היא לא שלמה. יש רווח קטן בין החלק התחתון והחלק העליון. רווח כזה היה אמור לפסול את ספר התורה. אולם, אולי דווקא במקום הזה, ספר התורה מבקש מאתנו לשקול מחדש את מה שחשבנו על שלום. האם סילוקם של אלו שעוברים על תורת ה' יוצר שלום שלם?

הו"ו הקטועה הזו באה ללמד אותנו משהו על שלום. לא צריך ברית שלום בין ידידים. ברית שלום זה משהו שעושים בין אויבים, עם האנשים שהכי לא בא לנו לחיות איתם. כל עוד אנחנו ממשיכים לפעול כמו פנחס, באופן אלים וחסר רחמים, כלפי האויבים האידאולוגיים שלנו–הרי שברית השלום שה' מבטיח לנו בפרשת פנחס, עדיין לא שלמה.

במיוחד בשבועות האלה לפני תשעה באב, עלינו לעיין מחדש בברית שבינינו לכלל ישראל ויושבי העולם. היכן הלב שלנו מתקשה? איפה הקשר שלנו עם אחרים נקטע? היכן חסרה אמפתיה ו וחסרה אכפתיות? וכיצד אפשר למלא את הרווח הזה באהבת ישראל, באהבת חינם?

מאחלת לכולנו שבת של ברכה ונחמה, שבה נמצא את הכוח למלא את הרווח בין הו"ו התחתון והו"ו העליון. שבת שלום.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת בהעלותך: כיצד יוצאים למסע חיינו?

המשכן מפורק ומורכב בכל נסיעה של בני ישראל במדבר. מה אנו למדים מטקסיות זו? כיצד מלווה אותנו הקב"ה במסע בחיינו? תיאו הוץ, תלמיד תוכנית הרבנות, מעיין בפרשת בהעלותך.

פרשות בהר-בחוקתי: ללמוד ולעשות או נעשה ונשמע?

האם עלינו להבין את המצוות לפני שאנו מקיימים אותן? או שמא עלינו להכריז כאבותינו נעשה ונשמע? יצחק הוץ, תלמיד הרבנות מעיין בפרשת השבוע, ובוחן את הסתירה בין תשובתם המפורסמת של בני ישראל במעמד הר סיני לפרשה.

פרשות אחרי-מות קדושים: האחריות שבקדושה

בפרשות אחרי מות קדושים אנו מצווים על ידי השם להיות קדושים. איתן קרול מעיין במשמעות ובאחריות המתלווה לציווי להיות קדושים.

פרשת שמיני: מה הקשר בין עטלפים ליום העצמאות?

מה הקשר בין עטלפים ליום העצמאות? דורון רובין, תלמיד תוכנית הרבנות מזמין אותנו למהלך מרתק בין יום הזכרון, יום העצמאות ופרשת שמיני.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.