מאמרים וטורי דעה

פרשת כי תבוא: ביכורי הראשון בספטמבר

ד"ר גילה וכמן | ספטמבר 4, 2020

אחד בספטמבר, אשה לוקחת את בתה הבכורה, חוגרת אותה במושב הבטיחות ונוסעת אל גן הילדים.
דאגות ומחשבות מתערבלות בראשה: מיהי הגננת החדשה הזאת? היא נראית צעירה מאוד ולא מנוסה, איזו הכשרה עברה? האם תהיה טובה לילדתי? היא לא דומה בכלל לגננות שהיו לי בילדותי. אין היום נשות חינוך כאלה, זה דור אחר.
מחשבות דומות חלפו אולי גם בראשו של איכר מיהודה במאה הראשונה לפני הספירה, כאשר לקח את ראשית ביכורי אדמתו, שם בטנא והלך אל בית המקדש: מיהו הכהן המקבל את פני במקדש? האם הוא אדם ישר? אולי אינו בקי בעבודת המקדש? איפה הכהנים שהיו פעם, שליחי האל ומשרתיו, להם הייתי מוסר את פירותיי בלב שלם.
נראה שחכמינו היינו מודעים לחששות האלה. הם קוראים בזהירות את הפסוקים פותחים את הפרשה (דברים כו, א-ג): "וְהָיָה כִּי תָבוֹא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ. וְלָקַחְתָּ מֵרֵאשִׁית כָּל פְּרִי הָאֲדָמָה אֲשֶׁר תָּבִיא מֵאַרְצְךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ וְשַׂמְתָּ בַטֶּנֶא וְהָלַכְתָּ אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֶיךָ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם. וּבָאתָ אֶל הַכֹּהֵן אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם וְאָמַרְתָּ אֵלָיו…"
על הפסוק האחרון מעיר המדרש (ספרי דברים פיסקה רצ"ח):
וּבָאתָ אֶל הַכֹּהֵן אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם, זו היא שאמר ר' יוסי הגלילי: וכי עלתה על דעתנו כהן שאינו בימיך?!
אלא – כהן שהוא כשר ומוחזק לך באותם הימים, היה קרוב ונתרחק – כשר,
וכן הוא אומר (קהלת ז, י): אַל תֹּאמַר מֶה הָיָה שֶׁהַיָּמִים הָרִאשֹׁנִים הָיוּ טוֹבִים מֵאֵלֶּה.
לכאורה המילים 'אשר יהיה בימים ההם' מיותרות – ברור שבעל השדה אינו יכול להביא את ביכוריו לכהן שחי בתקופה אחרת. אבל זה, אומר ר' יוסי הגלילי, בדיוק מה שהתורה מבקשת מאיתנו לזכור: זה מה שיש. במקום להתרפק על העבר, להשוות למה שהיה פעם ולומר ש'הימים הראשונים היו טובים מאלה' עלינו לבחון את בעלי התפקידים ביחס להווה: האם הם עושים מלאכתם נאמנה? האם הם כשרים בעינינו? אם כן, די בכך. היפרדי לשלום מהילדה, תן לכהן את הטנא, והודו לאל על מה שנתן לכם.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת נח: הטוב, הרע והמבול

פרשת נח מחזיקה בתוכה שני סיפורים שכבר בגן הילדים זוכים ילדי ישראל להיפגש עימם סיפור המבול וסיפור מגדל בבל , סיפורים דומים להם נמצאים גם בתרבויות אחרות , אבל הצמדתם יחד ובניית דמותו של אברהם בסוף הפרשה מספרות סיפור נוסף. הרב אבי נוביס דויטש, דיקן בית המדרש ע"ש שכטר, מזמין אתכם לעיון מחודש בפרשת נח.

פרשת בראשית: האם אלוהים היה בא לקונגרס הציוני?

בתקופה שבה אנו דנים שוב ושוב בקיצוץ המצוות של הזמן, ובימים בהם הזמן מאבד משמעות, פרח הרבנות, רמי תמם, חוזר לרש"י הראשון על התורה, לחפש משמעויות חדשות-ישנות.

יותר מסתם סיפור מעניין: מה המשמעות של ספר יונה?

יום הכיפורים עומד בפתח, אבל נאוה ב. מאירסדורף, תלמידת בית המדרש בתוכנית הרבנות, כבר חושבת על השעות האחרונות של הצום, ומזמינה אותנו יחד איתה בסיפור יונה.

הנחיות ליום כיפור בימי קורונה

כאשר אנו ניצבים רגע לפני סגר מלא, עם מתווה תפילות לא ברור, דיקן בית המדרש לרבנים, הרב אבי נוביס דויטש, עם שורת הנחיות והצעות לתפילות יום הכיפורים בעידן של קורונה ובידוד חברתי. גמר חתימה טובה לכל עם ישראל.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפיםגם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.