מאמרים וטורי דעה

פרשת כי תבוא: ביכורי הראשון בספטמבר

ד"ר גילה וכמן | ספטמבר 4, 2020

אחד בספטמבר, אשה לוקחת את בתה הבכורה, חוגרת אותה במושב הבטיחות ונוסעת אל גן הילדים.
דאגות ומחשבות מתערבלות בראשה: מיהי הגננת החדשה הזאת? היא נראית צעירה מאוד ולא מנוסה, איזו הכשרה עברה? האם תהיה טובה לילדתי? היא לא דומה בכלל לגננות שהיו לי בילדותי. אין היום נשות חינוך כאלה, זה דור אחר.
מחשבות דומות חלפו אולי גם בראשו של איכר מיהודה במאה הראשונה לפני הספירה, כאשר לקח את ראשית ביכורי אדמתו, שם בטנא והלך אל בית המקדש: מיהו הכהן המקבל את פני במקדש? האם הוא אדם ישר? אולי אינו בקי בעבודת המקדש? איפה הכהנים שהיו פעם, שליחי האל ומשרתיו, להם הייתי מוסר את פירותיי בלב שלם.
נראה שחכמינו היינו מודעים לחששות האלה. הם קוראים בזהירות את הפסוקים פותחים את הפרשה (דברים כו, א-ג): "וְהָיָה כִּי תָבוֹא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ. וְלָקַחְתָּ מֵרֵאשִׁית כָּל פְּרִי הָאֲדָמָה אֲשֶׁר תָּבִיא מֵאַרְצְךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ וְשַׂמְתָּ בַטֶּנֶא וְהָלַכְתָּ אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֶיךָ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם. וּבָאתָ אֶל הַכֹּהֵן אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם וְאָמַרְתָּ אֵלָיו…"
על הפסוק האחרון מעיר המדרש (ספרי דברים פיסקה רצ"ח):
וּבָאתָ אֶל הַכֹּהֵן אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם, זו היא שאמר ר' יוסי הגלילי: וכי עלתה על דעתנו כהן שאינו בימיך?!
אלא – כהן שהוא כשר ומוחזק לך באותם הימים, היה קרוב ונתרחק – כשר,
וכן הוא אומר (קהלת ז, י): אַל תֹּאמַר מֶה הָיָה שֶׁהַיָּמִים הָרִאשֹׁנִים הָיוּ טוֹבִים מֵאֵלֶּה.
לכאורה המילים 'אשר יהיה בימים ההם' מיותרות – ברור שבעל השדה אינו יכול להביא את ביכוריו לכהן שחי בתקופה אחרת. אבל זה, אומר ר' יוסי הגלילי, בדיוק מה שהתורה מבקשת מאיתנו לזכור: זה מה שיש. במקום להתרפק על העבר, להשוות למה שהיה פעם ולומר ש'הימים הראשונים היו טובים מאלה' עלינו לבחון את בעלי התפקידים ביחס להווה: האם הם עושים מלאכתם נאמנה? האם הם כשרים בעינינו? אם כן, די בכך. היפרדי לשלום מהילדה, תן לכהן את הטנא, והודו לאל על מה שנתן לכם.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת חיי שרה: "בַּת מִי אַתְּ הַגִּידִי נָא לִי"

דמותה של מילכה מוזכרת כאשר רבקה מספרת מה מוצאה. כיצד השפיעה מילכה על נכדתה, רבקה? ומיהן המילכות שמלוות את חיינו שלנו? אדם ברמן, תלמיד רבנות בבית המדרש, מעיין בפרשת חיי שרה.

פרשת וירא: הנני - מי באמת קורא לכם?

מהם הלקחים שאנו יכולים ללמוד מסיפור העקדה? האם יתכן שאדם יקריב את בנו בימנו אלו? רחמים (כלימו) תמם, מציע לנו איך להמנע ממעשה העקדה המודרני.

פרשת לך לך: בין שני ציוויי לך לך.

מה היחס בין שני ציוויי לך לך בהם מצווה אברהם בפרשתנו ומאוחר יותר בפרשת העקדה? האם עקירת אדם ממולדתו היא הכרח או משהו לשאוף אליו? הרב אבי נוביס-דויטש על פרשת לך לך.

פרשת נח: איך מונעים את המבול הבא?

לפי הנאמר בתורה, הסיבה שבגינה מופיע המבול הוא חמס. מה זה חמס? כיצד נמנעים מחמס בימינו ומונעים את המבול הבא? הרב אבי נוביס דויטש מעיין בפרשת נח.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.