חדשות

שלושים שנות הסמכת רבנים ורבות מסורתיים והסמכת הרב ה־100

דצמבר 9, 2019

טקס ההסמכה השלושים התקיים ביום חמישי, 12 בדצמבר 2019 בבית הכנסת של קהילת “מורשת אברהם” בירושלים. מאז שנת 1988 הוסמכו בבית המדרש 98 רבות ורבנים מסורתיים מהארץ ומחו”ל אשר מכהנים במגוון תפקידים בארץ ובעולם: הם מחזקים את הקשר של הציבור למסורת היהודית, מובילים קהילות מסורתיות, מלמדים ומדריכים בתנועות נוער, בבתי ספר, במסגרות אקדמיות ובכלל מערכת החינוך בישראל. נוסף על כך, הם מעניקים תמיכה רוחנית בבתי חולים ומלווים קשישים וקהילות נזקקות, ועוסקים במחקר ובהגות בתחום מדעי היהדות.

השבוע, בתום מסלול הכשרה שארך שלוש שנים, הצטרפו להנהגת התנועה המסורתית שלושה רבנים חדשים ובכך עלה ל־101 מניין הרבנים והרבות המסורתיים שהסמיך בית המדרש:

הרב דוד אריאס נולד למשפחה מסורתית בצ׳ילה, חונך בבית ספר יהודי, וגדל בין שתי הקהילות המסורתיות הגדולות בסנטיאגו. מגיל צעיר התחיל להשתתף בפעילויות של הקהילה ושל בית הכנסת, והיה פעיל מאוד בתנועת הנוער. במשך שנים רבות עבד במסגרות שונות של תנועות נוער של היהדות המסורתית והחל מחודש אוגוסט 2019 הוא משרת בתור רב הקהילה המסורתית “מוריה” בחיפה שהובלה עד לא מזמן בידי הרב דובי חיון. “החלטתי להיות רב כדי לעזור לאנשים להתקרב ליהדות ולהחזיק אותה בידיים שלהם. אני רוצה להיות רב כדי שלאנשים לא יהיה צורך ברבנים כדי להיות יהודים. לפעמים תפקיד הרב הוא להיות מן ״מתווך״, אבל אני רואה את הדברים אחרת, אני רוצה להיות בתפקיד המארח ולפתוח את הדלתות כדי שאנשים יקבלו אחריות על היהדות שלהם”.

הרב יוסף ברוך פרומר נולד וגדל בחיפה במשפחה בעלת שורשים יווניים. בצבא שירת כמפקד טנק, למד מדעי המחשב, פילוסופיה ומנהל עסקים והקים חברת הייטק שאותה ניהל כעשור. בקיץ 2011 היה ממובילי המחאה החברתית בחיפה ובצפון שבה פעלו יחד יהודים וערבים. ב־ 2012 השתתף בכנס “שיח” על גדות הכנרת שבו השתתפו תלמידי רבנות ואקטיביסטים יהודים מהארץ ומחו”ל, ושם הבין שהאקטיביזם שלו נשען על זהותו היהודית. כיום הוא גר בתל אביב ובימים אלו הוא מקים בעיר מניין ספרדי שוויוני. “ישראל צמאה לנחמה ולתיקון.” הוא אומר, “יש בכוחנו להציע לישראל תיקון רוחני עמוק הנסמך על מסורת ארוכת שנים של דאגה כנה וממשית לעני ולאחר, והרבה אהבת אדם וצניעות. אלה בעיניי הערכים ההופכים את התנועה המסורתית לרלוונטית עבור ישראל 2019”.

הרב מתן שטיין נולד בירושלים, גדל בעפרה במשפחה דתית לאומית וכיום מתגורר בלוד. מבית הוריו ינק תורה ומצוות, אהבת הארץ ואהבת ישראל, תשוקה לידע ולחוכמה, פתיחות אל העולם הגדול ורצון להיות חלק ממנו מתוך שמירת זהות יהודית-דתית חזקה וגאה, משמעותית ובלתי מתפשרת. הוא בוגר תואר שני במכון שכטר למדעי היהדות ומשמש עורך, מתרגם ומורה מנוסה ללשונות יהודיות ולתרבות הלאדינו ולשפתה. הוא אשר לימד ברשות הלאומית לתרבות הלאדינו, בוועד עדת הספרדים, במתנ”סים ובמרכזי השכלה למבוגרים ברחבי הארץ ופרסם כתב עת מקוון בלאדינו. “אני מתפלל שאמשיך לשלב חיי תורה עם חיי הרוח הכלל-אנושיים,” הוא אומר, “שכן אלו ואלו דברי אלוהים חיים, וזאת התורה שאני מבקש להביא לעולם”.

לדברי הרב אבי נוביס־דויטש, דיקן בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר: “מאה ואחד הרבנים והרבות המסורתיים שהסמכנו עד כה מסייעים ליותר ויותר ישראלים לצעוד עוד צעד במסע היהודי שלהם. הם מגיעים ממקום שמכבד את הבחירה החופשית של האדם וממקום שקשוב לתפיסה הערכית שלו. הרבנים שלנו משרתים עשרות אלפי ישראלים באופן קבוע וסביב אירועי מעגל חיים כמו בר מצווה ובת מצווה, חתונות, לוויות, שבעות ובריתות. אנו מרגישים את הפריחה ביהדות הפלורליסטית בישראל: על פי סקרים, שיעור הישראלים שמגדירים את עצמם קונסרבטיבים שילש את עצמו בשלושים השנים האחרונות, ושיעור הישראלים שהולך לבית כנסת שוויוני ככל הנראה גדל פי חמש. מספר הקהילות עולה וכיום יש לנו יותר משמונים קהילות מסורתיות בכל רחבי הארץ. מדינת ישראל זקוקה למנהיגות שיודעת לגשר על פערים, להקשיב לקולות שונים ולאפשר השמעת כאב ממקום שמחפש איחוי. רב ראוי לישראל מאפשר לאנשים למצוא את קולם, את עוצמתם ואת יכולותיהם. רב צריך לעודד הידברות והקשבה, לחבר אנשים לתורתם ששבעים פנים לה, ולהוביל אנשים לתפילה שמבקיעה חומות ומאחדת לבבות. זה בדיוק מה שהרבנים והרבות שאנחנו מסמיכים עושים כבר יותר משלושים שנה”.

צילום: אייל וייס.

 

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.