בית המדרש

דבר הדיקן

“שמע את האמת ממי שאמרה”

כך כותב הרמב”ם בראשית הקדמת פירושו למסכת אבות. ואכן חיפוש האמת הוא ערך בעל חשיבות גדולה, הן בתרבות היהודית הן בעולם היהודי. חיפוש האמת במסגרת דתית-יהודית הוא אתגר גדול אף יותר שכן הוא כרוך בהטלת ספק והצבת סימני שאלה גם על המושכלות וגם על המפורסמות.

בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר שואף להיות מקום שבו ניתן לחקור, לבדוק, לשאול, לאתגר את התשובות הקיימות ולהציג דרכים ונקודות מבט אחרות. בית המדרש משתייך לתנועה המסורתית/קונסרבטיבית. היצירה המסורתית ותפיסת העולם המסורתית הן גורם חשוב ומשמעותי בעיצוב לימוד התורה שלנו. תורה שיש בה חדש לצד ישן ומסורתיות לצד חדשנות. בבית המדרש יש מקום חשוב ללמידת עמיתים ולהכרה שהאמת שלי אינה האמת שלך או שלו, ושמצב זה בהחלט יכול להיות קבוע. העמיתות והעמיתים שמרכיבים את בית המדרש שלנו באים מתפיסות עולם והשקפות שונות, כמו גם משלבים שונים בחייהם והתפתחותם הרוחנית. גיל הלומדים בבית המדרש נע בין 25 ל־80 ובהם רווקים, נשואים, הורים וסבתות.

בית המדרש יונק ממסורת הלימוד היהודית לאורך הדורות, ומקבל השראה מבתי המדרש שצמחו בעולם היהודי האירופאי במאה התשע עשרה. הוא נשען על מדעי היהדות שהתפתחו שם ועל התפתחות מורשתם בכל רחבי העולם היהודי. עם זאת הוא מודע שחיפוש האמת, ובייחוד אמת שמנחה את הדרך הישרה שיבחר לו אדם, צריכה להיות מגוונת יותר. בקול האקדמי, הוא רוצה לערב את קול הלימוד הישיבתי והפמיניסטי, את המסורות השונות של תפוצות ישראל באפריקה, אסיה, אירופה, אוקיאניה ואמריקה עם הטוב שבעולם המודרני. הוא רוצה לשלב בין הכלים השונים שיש לאדם על מנת להכיר את המציאות ואת טבעו שלו, באמצעות לימוד טקסטואלי ולימוד מתבונן (פסיכולוגיה/סוציולוגיה), באמצעות מוזיקה, תנועה וחוויה.

שיבתו של עם ישראל לארצו והקמתה של ישראל כמדינה יהודית היא אירוע בלתי נתפס מבחינה דתית המאפשר לנו לחוש את קולו של הקב”ה. היא מציבה אתגר לפתחינו לעצב כאן מדינה יהודית ראויה לנו ושאנו והעולם נהייה ראויים לה. עיצוב המדינה היהודית דורש היכרות מעמיקה עם היצירה היהודית רבת ההיקף והמשמעות לאורך הדורות. בית המדרש מציב לעצמו אתגר לאפשר לכל אחד ואחת להכיר ולהעמיק את היכרותו עם ארון הספרים היהודי.

בבית המדרש מתקיימות תוכניות שונות ומגוונות ובהן תוכניות לטיפוח ויצירת מנהיגות. אנו מסייעים בידי מי שבחר בכך להיות גורם מוביל בתחום ההתחדשות היהודית בישראל. השתתפותנו בתהליך הכשרת הרבנים הקונסרבטיבים מאמריקה מאפשרת מפגש מפרה בין מרחבי היצירה והקהילה היהודיים. כמו כן אנו עובדים בימים אלו על יצירת תכניות חדשות שיאפשרו לכל אחת ואחד להיות חלק מלימוד התורה המסורתי הייחודי לבית המדרש שלנו.

בית המדרש מחויב ללימוד בבית שיש בו חלונות לחברה הישראלית על גווניה ומגזריה ולשאלות שעולות ממנה וטורדות אותה. אנו רוצים ללמוד ולשמוע את הקולות האלו ולתת להם להשפיע על תחומי הלימוד והלמידה שלנו.

אנו מקווים לראותכם בין באי בית המדרש.

הרב אבי נוביס־דויטש
דיקן בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.