חדשות

טקס ההסמכה ה-28, דצמבר 2017

דצמבר 28, 2017

המוסמכים החדשים של בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר:
רבה במועצה האזורית חבל אילות ורב תנועת הנוער המסורתי נוע”ם

בטקס מרגש שהתקיים אמש (יום שני, 4 בדצמבר 2017) בבית הכנסת של קהילת “מורשת אברהם” בירושלים, הוסמכו רב ורבה מסורתיים חדשים: הרב ירחמיאל מאירסדורף מירושלים והרבה שרה כהן מקיבוץ קטורה. בכך מניין הרבנים שהוסמכו בבית המדרש לרבנים ע”ש שכטר עומד כיום על 94 רבנים ורבות מסורתיים מהארץ ומחו”ל, מתוכם 25 נשים, שלוקחים חלק פעיל בהובלת קהילות מסורתיות.

הרב ירחמיאל (ירח) מאירסדורף שימונה לרב תנועת הנוער נוע”ם (נוער מסורתי), אמר בטקס: “שנים יצאתי מנקודת הנחה שתפקיד הרב הוא להיות צינור ישיר שמחבר בין אלוהים לבני אדם, ובקרב בני האדם בין זה לזה. אך לאחרונה התחלתי להאמין שיש פה מודל מורכב יותר מצינור, וזהו סולם: בסולם יש שלבים שאותם צריך לעבור, תמיד יש בו תזוזה, תמיד יש עלייה וירידה. כמו שרדת מסולם מסובך יותר מאשר לעלות, כך קשה יותר לרדת מן השמים לארץ מאשר לעלות. תפקידי בתור רב בישראל הוא להרגיש בנוכחות של אותו סולם הנמצא אצל כל אדם. איש ואישה מישראל, לתת יד, לעזור למי שזקוק לייצב את הסולם פה בארץ או לצעוק לעולה בסולם שלא יפחד להמשיך לטפס”.

הרבה שרה כהן שתמונה לרבה במועצה האזורית חבל אילות ותקבל הכרה ומשכורת מהמדינה, אמרה בטקס: בתנ”ך יש שני קטבים שתוחמים את החוויה הרוחנית של עם ישראל – סיני וציון. מצד אחד, סיני הוא מדבר של נדודים, דרך ולא יעד, בו פוגשים את הפשטות ואת הענווה של אוהל מועד. מצד שני, ציון – הבירה, נחשב למרכז הקבוע והמיושב, ומאופיין בהוד והדר של בית המקדש. בעיניי המסורות משלימות אחת את השנייה, ויש מקום ביהדות גם לסיני וגם לציון, לקולות שונים ולתפיסות שונות הנובעות מחוויות שונות. סיני משולה בעיניי לקיבוץ קטורה – “הפריפריה”, וציון היא ירושלים – “המרכז”. בנרטיב של העם היהודי, כמו שתורת סיני הייתה הכרחית לבניית ציון, כך החוויה של הפריפריה הכרחית לבניית המדינה המודרנית ולעיצוב הרוחני והמוסרי של העם היהודי המודרני. לא ניתן להגשים את הנבואה כִּ֤י מִצִּיּוֹן֙ תֵּצֵ֣א תוֹרָ֔ה בלי להקשיב גם לַקּוֹל הקוֹרֵ֔א בַּמִּדְבָּ֕ר”.

הרב אבי נוביס דויטש, דיקן בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר, ברך את המוסמכים ואמר:
כשם שהמגיד ממזריטש סבר, שהקדושה יכולה להיות בכל מקום אליו נבחר להביא אותה, כך אנו יכולים להביא את הקדושה לכאן לטקס ההסמכה העשרים ושמונה שלנו. והנה היום לבשנו בגדי חג, ואנחנו מנסים ליצור לעצמנו רגע של קדושה, רגע שמזכיר לנו עד כמה ההתעסקות במה שמעבר, בתוכן הנשגב בנוכחות האלוקית בחיינו, במשמעות ובמודעות ובקשיבות, צריך וראוי לו שיהיה חלק מחיינו. עם הסמכתכם לרבנות, אחד התפקידים שלכם הוא לפתוח לאנשים חלונות אל הקדושה, אל הנשגב, אל המודעות ואל הקשיבות. הזכות שלנו להסמיך את שניכם היום מבטאת את התקווה שלנו כי בבית המדרש אנו זוכים לקיים רגעים של קדושה, וכי תלמידינו רואים בבית המדרש את הדרך להביא את הקדושה הזו לחיי היום יום במדינת ישראל, דבר שמן הראוי לאחל לה לרגל שבעים שנותיה”.

אתם מוזמנים להתרגש איתנו ולצפות בטקס ההסמכה המלא:

עוד קטעי חדשות

הרבה חיה רואן בקר נבחרה לדיקנית החדשה של בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר

יולי 30, 2023

בית המדרש ע”ש שכטר גאה להודיע על בחירתה של הרבה חיה רואן בקר לכהן כדיקנית החדשה של בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר ותחל לכהן בתפקיד ב1 ביולי, 2023.

הרב מתיו ברקוביץ' מונה לתפקיד סגן נשיא שוחרי עמותות שכטר

יולי 30, 2023

מכון שכטר למדעי היהדות גאה להודיע ​​כי הרב מתיו ברקוביץ' מונה לתפקיד סגן נשיא שוחרי עמותות שכטר החל מיולי 2023

שלושים שנות הסמכת רבנים ורבות מסורתיים והסמכת הרב ה־100

דצמבר 9, 2019

מאז שנת 1988 הוסמכו בבית המדרש 98 רבות ורבנים מסורתיים מהארץ ומחו"ל אשר מכהנים במגוון תפקידים בארץ ובעולם: הם מחזקים את הקשר של הציבור למסורת היהודית, מובילים קהילות מסורתיות, מלמדים ומדריכים בתנועות נוער, בבתי ספר, במסגרות אקדמיות ובכלל מערכת החינוך בישראל. נוסף על כך, הם מעניקים תמיכה רוחנית בבתי חולים ומלווים קשישים וקהילות נזקקות, ועוסקים במחקר ובהגות בתחום מדעי היהדות.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.