חדשות

חדש באוקראינה: שירות השגחת כשרות מסורתית

ינואר 16, 2018

שישה משגיחים מסורתיים ראשונים הוכשרו לאחרונה באוקראינה. בתהליך ההכשרה שארך שנה בהדרכתם של הרב שלמה זכרוף והרב ראובן סטמוב, בוגר בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר, הוכשרו ארבע נשים ושני גברים מצ'רנוביץ, אודסה וקייב, כולם חברי הקהילה היהודית המסורתית באוקראינה. בין המשגיחים החדשים, ראש הקהילה היהודית באודסה ורעייתו, אשר לצד ניהול עסקיהם, הם מבקשים להחיל כשרות בקהילתם. את תעודת ההשגחה הם יקבלו בטקס שייערך בינואר 2018. עבור המשגיחים החדשים, זו לא תהיה עבודה במשרה מלאה אלא עבודה שנייה.

מעתה, השישה יעניקו שירותי השגחה ברוח מסורתית לסמינרים במחנות הקיץ, לאירועים רשמיים של ארגונים יהודיים גדולים, ואף למפעלים. בין
צרכני ההשגחה המסורתית, ישנם גם אורתודוקסים ליברליים. החותמת נושאת את המלים "כשרות אירופאית מסורתית בהשגחת הרב ראובן סטמוב".

"מפעלים שמעולם לא קיבלו כשרות, פונים אלינו לצורך קבלת הכשרות שלנו. לדברי בעל מפעל לייצור חומוס ופלאפל, ישראלי לשעבר שחבר בקהילה שלנו, היקף המכירות שלו עלה בעקבות קבלת ההשגחה. זו גם מחשבה עסקית: מי שמייצר חומוס ופלאפל זקוק לכשרות או לחלל (עובד לא יהודי). הם יעדיפו את הכשרות אם היא תשתלם להם יותר". אומר הרב ראובן סטמוב, ראש הקהילה המסורתית באוקראינה ובוגר בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר.

"הכשרות שלנו גמישה יותר בעיקר במוצרי חלב וגבינות ומאפשרת שימוש רחב יותר במוצרים שנאסרו עד עכשיו. מעכשיו, במקום שיינתנו ארוחות בוקר בשריות במקומות מסוימים, יוכלו להציע ארוחות בוקר חלביות עם הכשרות שלנו".

"אנו מתכוונים להכשיר עוד אנשים, יש ביקוש בשוק להשגחה מסורתית וחסרים משגיחים. מגיעים אלינו אנשי קהילות שאינם רבנים בהכרח, שרוצים לקיים אורח חיים יהודי עם אוכל כשר מגוון והם לא יכלו לעשות זאת, עד עכשיו. אנו מאמינים שזה יתרחב ועוד מפעלים יפנו אלינו בקרוב".

להשגחת הכשרות הרגילה עלות גבוהה, שלעתים איננה מוצדקת בהשוואה לגודל בית העסק. "אנחנו גם גמישים באופן שבו אנו מקבלים את התשורה על שירותנו. במקום כסף, בעל המפעל מעניק לנו מוצרים, בהם אנחנו משתמשים לארוחות שבת. אנו באים למען העסקים, ובדרך גם הקהילה מרוויחה". בעתיד יתכן שתורחב ההשגחה גם לתחום השחיטה המסחרית ולא רק לצרכי הקהילה עצמה.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפיםגם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.