מיזמים ופרויקטים

בצוותא

“בצוותא” היא תוכנית משותפת למרכז “אדרבא” שבתנועה המסורתית, בית המדרש לרבנים ע” שכטר ואקי”ם ישראל ובתמיכת קרן שלם, המבקשת להנגיש את חווית לימוד מקורות היהדות לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית במתכונת בית מדרשית.

המשתתפים בתוכנית הם גברים ונשים, מעל גיל 18, חילוניים, דתיים ומסורתיים כאחד המתכנסים לשם למידה לשמה. ההשתתפות נעשית מתוך בחירה מודעת של הלומדים, ומרביתם מגיעים באופן עצמאי למקום המפגש.

הרצון העומד בבסיס יוזמה זו הוא ליצור עבור אנשים בוגרים עם מוגבלות קוגניטיבית חוויה לימודית-רוחנית מלאה ושוויונית. התוכנית מבקשת לאפשר למשתתפים להעמיק את הקשר שלהם למסורת, וליצור תהליך רגשי וקבוצתי בו העמיתים יכולים להכיר טוב יותר אחד את השני ולרבד את השיח ביניהם. למשתתפים יש רצון ללמוד, וביכולת ההתעסקות בטקסט להעניק תחושה של בית ולפתח את הזהות היהודית.

התכנית מתקיימת בשמונה בתי מדרש שונים ברחבי הארץ, וכוללת עשרה מפגשים באורך של שעה פעם בשבועיים. הלימוד מתקיים (בשעות אחה”צ) במבנים קהילתיים כגון מתנ”סים, בתי כנסת של הקהילה מסורתית ומרכזי תרבות, ומתבצע בהנחייה של מנחה מקצועי, הלומד עם המשתתפים בהתבסס על דף מקורות. דף המקורות כולל הנגשה קוגניטיבית ופישוט לשוני בליווי עזרים ממחישים ומבארים (סרטונים, מוזיקה, המחזות ועוד) על מנת שהמפגש יהיה דינמי וחווייתי. הלימוד מתמקד בדמויות שונות בעולם היהודי המאפשרות לספר סיפור הטומן בחובו ערכים, ולצד זאת מהווה פלטפורמה להעלאת סוגיות הנוגעות לחיי היומיום של משתתפי הקבוצה, כגון תעסוקה, משפחה, זוגיות, פנאי, מעברים בחיים ועוד.

המדריכים והמנחים בתכנית הם סטודנטים לרבנות ותלמידים ובוגרים של בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר, ועובדי מרכז אדרבא בתנועה המסורתית. כל מנחי הפרויקט הם בעלי השכלה אקדמית רלוונטית, בקיאות במקורות הנלמדים וניסיון בהנחייה, ולחלקם הגדול גם רקע בעבודה עם אנשים עם מוגבלות. המנחים לוקחים חלק פעיל בצוות הפיתוח של הפרויקט, משלב החשיבה על הנושאים שילמדו ועד מתודות הנחייה.

אנו מאמינים שלימודי היהדות ככלל מהווים התמודדות ומענה לשאלות הזהות שהעידן הפוסט מודרני מציב בפנינו. בתורה כתוב “אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם, רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם כֹּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל. י טַפְּכֶם, נְשֵׁיכֶם, וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בְּקֶרֶב מַחֲנֶיךָ, מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ. יא לְעָבְרְךָ בִּבְרִית יְהוָה אֱלֹהֶיךָ”. כל עם ישראל – מהפשוטים ועד המורכבים, מהחכמים יותר ועד החכמים פחות – שותף לברית עם אלוהים. בעינינו, קהילה נמדדת באחריות שלה לכל בניה, באחדות השוררת בה, ובשילוב החלשים יותר שבה. מטרתנו היא  להעביר את המסר שכל המרחבים שייכים לכולנו.

לבית המדרש חשוב לקחת חלק בתוכנית זו גם כדי לחנך את הסטודנטים שלנו לכך שאנשים עם מוגבלות הם חלק מהקהילה שלהם, וגם כדי להעמיק את הלמידה של הסטודנטים מהקשר עימם.

מרכז אדרבא הוא האגף בתנועה המסורתית המאגד את כל התכניות לאנשים עם מוגבלות. את תכנית “בצוותא” מרכזת בוגרת תורה לשמה ותלמידת משל”י של בית המדרש לרבנים ע”ש שכטר, עדי בן זאב.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.