מאמרים וטורי דעה

הנחיות ליום כיפור בימי קורונה

הרב אבי נוביס־דויטש | ספטמבר 24, 2020

בנסיבות המתרגשות לפתחנו המשלבות צורך להימנע מהתקהלות ובייחוד בחללים סגורים , יחד עם תחזית למזג אוויר חם מן הרגיל , ולאור חובת הצום היום כיפור . נראה לי כי יש באופן כללי יש לנקוט את הפעולות הבאות.

כל התפילות יתקיימו בחוץ , באזור מוצל ומואר בלילה , וכדאי לנצל את הרגעים האחרונים שנותרו להכשיר מקומות כאלו גם באמצעות הגורמים העירוניים. במקומות אלו יש לנהוג לפי הנחיות משרד הבריאות , לשמור מרחק , להשתמש במסכות ולהתחלק לקפסולות מופרדות.
אם ההנחיות יאסרו על התקהלות כזו יש להתפלל ביחיד או במניין מרפסות במקומות בהם ניתן לעשות זאת.

לאור החשש מן החום הגדול יש לצמצם ככל שניתן את תפילת שחרית מוסף ומנחה
הדרך שאני סבור שהכי מתאימה לעשות זאת :

לקיים לאחר ערבית שתתבצע רגיל. סדר פיוטים הכולל את עיקר פיוטי שחרית מוסף ומנחה כולל סדר עבודה ואת הקריאה בספר יונה.
להתחיל את שחרית מוקדם , אם אי אפשר להתחיל בנץ , להתחיל את התפילה ב”המלך” כאשר כל מתפלל יתפלל ביחיד פסוקי דזמרה וברכות השחר . לצמצם את התפילה ככל שניתן ולהשמיט את כל הפיוטים , או כמעט את כולם לסיים לכל המאוחר בעשר בבוקר . עדיף תשע.
להימנע מחזרת שליח הציבור מלאה במנחה , ולקיים חזרה עד קדושת השם בלבד . לא לקרוא הפטרה במנחה, או לחלופין לקרוא הפטרה קצרה במנחה ( 10 פסוקים ) – מנחה צריכה לקחת כחצי שעה במתכונת זו .

לקיים את נעילה כרגיל. להתחיל כשעה לפני סוף הצום , ובמידת הצורך לסיים כמה דקות לאחר סוף הצום

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

ארבעת המינים בימינו

הפוסקים והדרשנים לאורך הדורות ניסו למצוא בארבעת המינים משמעות. בזמן נטילת הלולב אני מנסה לכוון את עצמי לקיום המצווה.
ישנה טענה שארבעת המינים מסמלים פרק היסטורי בזיכרון העם: כפות התמרים מייצגות את ארבעים שנות המדבר, ערבות הנחל את חציית נהר הירדן בכניסה לארץ, ההדס – שגדל על מדרונות הרי המרכז – מסמל את כיבוש אזור ההר ויישובו, והאתרוג את יישוב אזור החוף, בית הגידול של פרי ההדר.

דרשה לשמחת תורה: ברכה הינה הגשר שמקשר בין סיום התורה לתחילת התורה

בימים אלו אנו מסיימים לחגוג את חג הסוכות ומקבלים את פני שמחת תורה. חגיגות שמחת תורה משקפות את המסע הרוחני שעברנו מראש השנה ועד עכשיו. עיקר עשרת ימי תשובה הוא העיסוק בביקורת פנימית ואישית, והמבט אל תוכנו פנימה. אנו מתבוננים פנימה, עוסקים בוויתורים וברצון להשתפרות. אנו נמצאים בתהליך של תשובה אשר לעיתים גורמת לתחושת אי נוחות, אשר לבסוף מאפשרת לנו לזכות בהתחלה חדשה ובברכות חדשות.

להעיר את התעוזה שבתוכנו: דרשה ליום כיפור

תפילות יום הכיפורים מלאות בתעוזה. כמובן הם גם מלאות בהכנעה. "אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ חָנֵּנוּ וַעֲנֵנוּ כִּי אֵין בָּנוּ מַעֲשִׂים", או וידויים שונים שמניחים שעשינו עבירות מא' ועד ת'. אבל הן גם מעוררות תעוזה.עוד לפני שממש נכנס החג, לפני השקיעה, אנחנו אומרים: "עַל דַּעַת הַמָּקוֹם וְעַל דַּעַת הַקָּהָל בִּישִׁיבָה שֶׁל מַעְלָה וּבִישִׁיבָה שֶׁל מַטָּה ".

פרשת ואתחנן: הפקדות בבנק הנשמה ובבנק הלב

יש חשבון בנק לנפש, יש חשבון בנק לנשמה, יש חשבון בנק של הלב. כמה מהחשבונות האלה אתם דואגים לעשות הפקדות אחראיות. אני רוצה להציע פרדיגמה של מה זה נקרא להפקיד הפקדות בבנקים האלה.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.