מאמרים וטורי דעה

הנחיות ליום כיפור בימי קורונה

הרב אבי נוביס־דויטש | ספטמבר 24, 2020

בנסיבות המתרגשות לפתחנו המשלבות צורך להימנע מהתקהלות ובייחוד בחללים סגורים , יחד עם תחזית למזג אוויר חם מן הרגיל , ולאור חובת הצום היום כיפור . נראה לי כי יש באופן כללי יש לנקוט את הפעולות הבאות.

כל התפילות יתקיימו בחוץ , באזור מוצל ומואר בלילה , וכדאי לנצל את הרגעים האחרונים שנותרו להכשיר מקומות כאלו גם באמצעות הגורמים העירוניים. במקומות אלו יש לנהוג לפי הנחיות משרד הבריאות , לשמור מרחק , להשתמש במסכות ולהתחלק לקפסולות מופרדות.
אם ההנחיות יאסרו על התקהלות כזו יש להתפלל ביחיד או במניין מרפסות במקומות בהם ניתן לעשות זאת.

לאור החשש מן החום הגדול יש לצמצם ככל שניתן את תפילת שחרית מוסף ומנחה
הדרך שאני סבור שהכי מתאימה לעשות זאת :

לקיים לאחר ערבית שתתבצע רגיל. סדר פיוטים הכולל את עיקר פיוטי שחרית מוסף ומנחה כולל סדר עבודה ואת הקריאה בספר יונה.
להתחיל את שחרית מוקדם , אם אי אפשר להתחיל בנץ , להתחיל את התפילה ב"המלך" כאשר כל מתפלל יתפלל ביחיד פסוקי דזמרה וברכות השחר . לצמצם את התפילה ככל שניתן ולהשמיט את כל הפיוטים , או כמעט את כולם לסיים לכל המאוחר בעשר בבוקר . עדיף תשע.
להימנע מחזרת שליח הציבור מלאה במנחה , ולקיים חזרה עד קדושת השם בלבד . לא לקרוא הפטרה במנחה, או לחלופין לקרוא הפטרה קצרה במנחה ( 10 פסוקים ) – מנחה צריכה לקחת כחצי שעה במתכונת זו .

לקיים את נעילה כרגיל. להתחיל כשעה לפני סוף הצום , ובמידת הצורך לסיים כמה דקות לאחר סוף הצום

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת חיי שרה: "בַּת מִי אַתְּ הַגִּידִי נָא לִי"

דמותה של מילכה מוזכרת כאשר רבקה מספרת מה מוצאה. כיצד השפיעה מילכה על נכדתה, רבקה? ומיהן המילכות שמלוות את חיינו שלנו? אדם ברמן, תלמיד רבנות בבית המדרש, מעיין בפרשת חיי שרה.

פרשת וירא: הנני - מי באמת קורא לכם?

מהם הלקחים שאנו יכולים ללמוד מסיפור העקדה? האם יתכן שאדם יקריב את בנו בימנו אלו? רחמים (כלימו) תמם, מציע לנו איך להמנע ממעשה העקדה המודרני.

פרשת לך לך: בין שני ציוויי לך לך.

מה היחס בין שני ציוויי לך לך בהם מצווה אברהם בפרשתנו ומאוחר יותר בפרשת העקדה? האם עקירת אדם ממולדתו היא הכרח או משהו לשאוף אליו? הרב אבי נוביס-דויטש על פרשת לך לך.

פרשת נח: איך מונעים את המבול הבא?

לפי הנאמר בתורה, הסיבה שבגינה מופיע המבול הוא חמס. מה זה חמס? כיצד נמנעים מחמס בימינו ומונעים את המבול הבא? הרב אבי נוביס דויטש מעיין בפרשת נח.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.