מאמרים וטורי דעה

הנחיות ליום כיפור בימי קורונה

הרב אבי נוביס־דויטש | ספטמבר 24, 2020

בנסיבות המתרגשות לפתחנו המשלבות צורך להימנע מהתקהלות ובייחוד בחללים סגורים , יחד עם תחזית למזג אוויר חם מן הרגיל , ולאור חובת הצום היום כיפור . נראה לי כי יש באופן כללי יש לנקוט את הפעולות הבאות.

כל התפילות יתקיימו בחוץ , באזור מוצל ומואר בלילה , וכדאי לנצל את הרגעים האחרונים שנותרו להכשיר מקומות כאלו גם באמצעות הגורמים העירוניים. במקומות אלו יש לנהוג לפי הנחיות משרד הבריאות , לשמור מרחק , להשתמש במסכות ולהתחלק לקפסולות מופרדות.
אם ההנחיות יאסרו על התקהלות כזו יש להתפלל ביחיד או במניין מרפסות במקומות בהם ניתן לעשות זאת.

לאור החשש מן החום הגדול יש לצמצם ככל שניתן את תפילת שחרית מוסף ומנחה
הדרך שאני סבור שהכי מתאימה לעשות זאת :

לקיים לאחר ערבית שתתבצע רגיל. סדר פיוטים הכולל את עיקר פיוטי שחרית מוסף ומנחה כולל סדר עבודה ואת הקריאה בספר יונה.
להתחיל את שחרית מוקדם , אם אי אפשר להתחיל בנץ , להתחיל את התפילה ב"המלך" כאשר כל מתפלל יתפלל ביחיד פסוקי דזמרה וברכות השחר . לצמצם את התפילה ככל שניתן ולהשמיט את כל הפיוטים , או כמעט את כולם לסיים לכל המאוחר בעשר בבוקר . עדיף תשע.
להימנע מחזרת שליח הציבור מלאה במנחה , ולקיים חזרה עד קדושת השם בלבד . לא לקרוא הפטרה במנחה, או לחלופין לקרוא הפטרה קצרה במנחה ( 10 פסוקים ) – מנחה צריכה לקחת כחצי שעה במתכונת זו .

לקיים את נעילה כרגיל. להתחיל כשעה לפני סוף הצום , ובמידת הצורך לסיים כמה דקות לאחר סוף הצום

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת כי תשא: "כי ברע הוא"

הרב יוסף ברוך, רב הקהילה המסורתית בעומר ובוגר בית המדרש, מתבונן בחילופי ההאשמות בין אהרון ומשה לאחר מעשה העגל, בפרשת כי תישא, ומחפש איך אדם מוצא נחמה ללא עגל זהב - אמיתי או מודרני.

פרשת תרומה: איך בונים משכן בימינו?

מה חשוב בבניית המקדש? החומרים, התוצר הסופי, או שמא התהליך עצמו? הרב ארי חסיד מתבונן בבניית המשכן ומבקש להבין איך בונים מקדש בימינו?

פרשת משפטים: עין תחת עין - באמת?!

האם התורה באמת מצווה אותנו לעקור עין למי שפגע בעין שלנו? הרב דיאנה וילה מצוות בית המדרש כותבת על הסמכות של חז"ל לפרש את התורה, ומה עלינו ללמוד מהציווי "עין תחת עין"?

פרשת יתרו: מעמדן של עשרת הדיברות ביהדות

עשרת הדיברות הן טקסט יסודי בעולם היהודי, אך האם מעמדן גבוה יותר משל מרכיבים אחרים בדת? האם יש לעמוד בזמן קריאת עשרת הדיברות בבית הכנסת? יובל כץ, תלמיד תוכנית ההסמכה לרבנות, מעיין בפרשת יתרו וביחס במקורות לעשרת הדברות.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.