מאמרים וטורי דעה

פרשת בהעלותך: כיצד יוצאים למסע חיינו?

יצחק הוץ | מאי 27, 2021

לכל אחד ואחת יש מסע משלו

בפרשת השבוע, פרשת "בהעלותך" מספרת לנו שהמשכן פורק כל פעם שבני ישראל התחילו במסעם, הורכב מחדש כל פעם שעצרו וחנו, ושוב פורק מחדש כאשר שוב יצאו לדרכם.

לא משנה אם הם חנו במקום מסוים שבועות שלמים, או אם זו הפסקה ליום אחד בלבד – במקום בו עצרו, שם הקימו את המשכן מחדש, והקריבו קרבנות ומנחות כסדרם.

זו היתה דרכם של אבותינו להגיד לאלהים "אנחנו איתך".

הפרשה גם מתארת שבמסע של בני ישראל, הקב"ה תמיד ליווה אותם בענן: "וּלְפִי הֵעָלוֹת הֶעָנָן מֵעַל הָאֹהֶל וְאַחֲרֵי כֵן יִסְעוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וּבִמְקוֹם אֲשֶׁר יִשְׁכָּן־שָׁם הֶעָנָן, שָׁם יַחֲנוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. עַל־פִּי ה' יִסְעוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְעַל־פִּי ה' יַחֲנוּ" (במדבר ט, יח).

זו דרכו של הקב"ה לומר לאבותינו "אני איתכם".

ומיד לאחר מכן התורה מספרת לנו כי "וַיְהִי בִּנְסֹעַ הָאָרֹן וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה: קוּמָה, ה' (…) וּבְנֻחֹה יֹאמַר: שׁוּבָה, ה' רִבֲבוֹת אַלְפֵי יִשְׂרָאֵל" (במדבר י, לה-לו)

לכאורה, אנו עדים לסתירה בין הדברים: האם משה וישראל הלכו אחרי הענן "על-פי ה'", או האם הענן הלך אחרי העם באמירתו של משה רבנו? נראה בעיני כי התשובה היא גם וגם – עקבנו אחרי הענן והוא הלך בעקבותינו. זו דרכו של הקב"ה לשמור עלינו שלא נתייאש במסע.

בתפילתנו כיום, הפסוקים הללו מלווים הוצאת ספר התורה והכנסתו מחדש אל תוך הארון. והתורה העתיקה בת שלושת אלפים שנה היא לא נשארת היום באיזשהו מוזיאון כמו כמה וכמה טקסטים מהעת העתיקה – להפך: היא מתעקשת להמשיך רלוונטית לנו, ומתחדשת בגללנו ובעבורנו, וממשיכה ללוות אותנו דרך מסעותינו בחיים.

"ויהי בנסוע" – כל פעם שהתורה יוצאת לדרך במסעה, אנחנו כטרמפיסטים נוסעים איתה כי "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום". בזו הדרך התורה מאכילה אותנו אוכל רוחני, ומחייה את כל אחד מאיתנו, כי "עץ חיים היא למחזיקים בה".

שתהיה לכולנו נסיעה טובה!

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת פנחס: למלא את הרווח באהבה

בפרשת פנחס אנו מוצאים ו"ו קטועה בספר התורה שאינה פוסלת את הספר. על מה היא מרמזת לנו? מעיין בלדינג-צידון בעיון מיוחד בפרשה לימי בין המצרים.

פרשות בהר-בחוקתי: ללמוד ולעשות או נעשה ונשמע?

האם עלינו להבין את המצוות לפני שאנו מקיימים אותן? או שמא עלינו להכריז כאבותינו נעשה ונשמע? יצחק הוץ, תלמיד הרבנות מעיין בפרשת השבוע, ובוחן את הסתירה בין תשובתם המפורסמת של בני ישראל במעמד הר סיני לפרשה.

פרשות אחרי-מות קדושים: האחריות שבקדושה

בפרשות אחרי מות קדושים אנו מצווים על ידי השם להיות קדושים. איתן קרול מעיין במשמעות ובאחריות המתלווה לציווי להיות קדושים.

פרשת שמיני: מה הקשר בין עטלפים ליום העצמאות?

מה הקשר בין עטלפים ליום העצמאות? דורון רובין, תלמיד תוכנית הרבנות מזמין אותנו למהלך מרתק בין יום הזכרון, יום העצמאות ופרשת שמיני.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.