מאמרים וטורי דעה

פרשת בהעלותך: כיצד יוצאים למסע חיינו?

יצחק הוץ | מאי 27, 2021

לכל אחד ואחת יש מסע משלו

בפרשת השבוע, פרשת "בהעלותך" מספרת לנו שהמשכן פורק כל פעם שבני ישראל התחילו במסעם, הורכב מחדש כל פעם שעצרו וחנו, ושוב פורק מחדש כאשר שוב יצאו לדרכם.

לא משנה אם הם חנו במקום מסוים שבועות שלמים, או אם זו הפסקה ליום אחד בלבד – במקום בו עצרו, שם הקימו את המשכן מחדש, והקריבו קרבנות ומנחות כסדרם.

זו היתה דרכם של אבותינו להגיד לאלהים "אנחנו איתך".

הפרשה גם מתארת שבמסע של בני ישראל, הקב"ה תמיד ליווה אותם בענן: "וּלְפִי הֵעָלוֹת הֶעָנָן מֵעַל הָאֹהֶל וְאַחֲרֵי כֵן יִסְעוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וּבִמְקוֹם אֲשֶׁר יִשְׁכָּן־שָׁם הֶעָנָן, שָׁם יַחֲנוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. עַל־פִּי ה' יִסְעוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְעַל־פִּי ה' יַחֲנוּ" (במדבר ט, יח).

זו דרכו של הקב"ה לומר לאבותינו "אני איתכם".

ומיד לאחר מכן התורה מספרת לנו כי "וַיְהִי בִּנְסֹעַ הָאָרֹן וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה: קוּמָה, ה' (…) וּבְנֻחֹה יֹאמַר: שׁוּבָה, ה' רִבֲבוֹת אַלְפֵי יִשְׂרָאֵל" (במדבר י, לה-לו)

לכאורה, אנו עדים לסתירה בין הדברים: האם משה וישראל הלכו אחרי הענן "על-פי ה'", או האם הענן הלך אחרי העם באמירתו של משה רבנו? נראה בעיני כי התשובה היא גם וגם – עקבנו אחרי הענן והוא הלך בעקבותינו. זו דרכו של הקב"ה לשמור עלינו שלא נתייאש במסע.

בתפילתנו כיום, הפסוקים הללו מלווים הוצאת ספר התורה והכנסתו מחדש אל תוך הארון. והתורה העתיקה בת שלושת אלפים שנה היא לא נשארת היום באיזשהו מוזיאון כמו כמה וכמה טקסטים מהעת העתיקה – להפך: היא מתעקשת להמשיך רלוונטית לנו, ומתחדשת בגללנו ובעבורנו, וממשיכה ללוות אותנו דרך מסעותינו בחיים.

"ויהי בנסוע" – כל פעם שהתורה יוצאת לדרך במסעה, אנחנו כטרמפיסטים נוסעים איתה כי "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום". בזו הדרך התורה מאכילה אותנו אוכל רוחני, ומחייה את כל אחד מאיתנו, כי "עץ חיים היא למחזיקים בה".

שתהיה לכולנו נסיעה טובה!

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת חיי שרה: "בַּת מִי אַתְּ הַגִּידִי נָא לִי"

דמותה של מילכה מוזכרת כאשר רבקה מספרת מה מוצאה. כיצד השפיעה מילכה על נכדתה, רבקה? ומיהן המילכות שמלוות את חיינו שלנו? אדם ברמן, תלמיד רבנות בבית המדרש, מעיין בפרשת חיי שרה.

פרשת וירא: הנני - מי באמת קורא לכם?

מהם הלקחים שאנו יכולים ללמוד מסיפור העקדה? האם יתכן שאדם יקריב את בנו בימנו אלו? רחמים (כלימו) תמם, מציע לנו איך להמנע ממעשה העקדה המודרני.

פרשת לך לך: בין שני ציוויי לך לך.

מה היחס בין שני ציוויי לך לך בהם מצווה אברהם בפרשתנו ומאוחר יותר בפרשת העקדה? האם עקירת אדם ממולדתו היא הכרח או משהו לשאוף אליו? הרב אבי נוביס-דויטש על פרשת לך לך.

פרשת נח: איך מונעים את המבול הבא?

לפי הנאמר בתורה, הסיבה שבגינה מופיע המבול הוא חמס. מה זה חמס? כיצד נמנעים מחמס בימינו ומונעים את המבול הבא? הרב אבי נוביס דויטש מעיין בפרשת נח.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.