מאמרים וטורי דעה

פרשת מקץ: מאפלה לאור גדול

דני וייננגר | דצמבר 17, 2020

אחי, מורי ורבי, הרב אהרון ווייננגר, כתב השבוע שחנוכה הוא חג בתהליך: "בשבעה מתוך שמונת ימי חנוכה אנחנו מדליקים חנוכייה שאינה שלמה. לילה אחד בלבד יש לנו תצוגה מלאה. שנזכה למצוא שלמות (wholeness) היכן שיש אור, וקדושה (holiness) היכן שיש מקום לגדול."

חג האורים, המתרחש בתקופה החשוכה ביותר בשנה, מתחיל עם נר אחד קטן. לעומת קטנותו ובדידותו, הוא קורא לנו לברך אותו ולהיזכר באמצעותו באור ובימים חמימים ומוארים יותר.

במסכת עבודה זרה (דף ח, עמוד א), חז"ל מעיינים במועד פגאני שדי מזכיר את חג האורים היהודי: "לפי שראה אדם הראשון יום שמתמעט והולך, אמר 'אוי לי, שמא בשביל שסרחתי, עולם חשוך בעדי וחוזר לתוהו ובוהו וזו היא מיתה שנקנסה עלי מן השמים'. עמד וישב שמונה ימים בתענית ובתפילה. כיון שראה תקופת טבת וראה יום שמאריך והולך, אמר 'מנהגו של עולם הוא'. הלך ועשה שמונה ימים טובים."

כמו שהאדם הראשון נבהל מהחושך, גם אנו, בזמנים חשוכים מרבים לחיות בפחד, אך עם זאת זקוקים ומתעקשים למצוא במציאות נקודות של אור. מן הסתם אין לנכס את הפחדים הללו לקבוצות ספיציפיות, הרי הם טמונים בכולנו. לעיתים קרובות אנחנו צריכים תזכורת שדברים לא יהיו תמיד ככה. לעם היהודי, חנוכה היא התזכורת.

החורבן של תקופת הקורונה —  בין המוות וההרס הכלכלי — השאיר אותי ועוד אינספור אנשים בחושך. באופן אישי, כבר יותר משנה לא ראיתי את הוריי ואחיי שגרים בחוץ לארץ ועוד לא ידוע לי מתי נתראה בפעם הבאה. החנוכייה עוד לא שלמה, אך היא מחזקת אותי וכמוה גם הפרשה.

אנו קוראים את הסיפור של יוסף בתוך פרשת מקץ כמעט תמיד סביב חנוכה, באמצע החורף הישראלי החשוך. הרב דני סגל מסביר שזהו הזמן החשוך ביותר בחייו של יוסף הצדיק. הוא יושב בכלא המצרי ומחכה לגאולה, לצאת מאפלה לאורה. בדומה ליוסף, אין אנו יודעים מתי אנחנו נצא מבירא עמיקתא אך אין אנחנו זקוקים לחכות לאור שיגיע – הרי הנרות כבר מונחים מולנו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת וארא: משה ואהרון, אהרון ומשה

כמו בספורים אחרים בתורה, הצעיר נבחר לשליחות על פני הבכור. מה ניתן ללמוד מהאופן שבה התורה מתייחסת ליחסים בין האחים?יהודה שוורץ, תלמיד בית המדרש לרבנים, מעיין בפרשת וארא ומוצא תיקון לסיפורי אחים אחרים בתורה.

פרשת שמות: איך מגיבים לבלתי צפוי

המגפה שכבר איתנו חודשים רבים מהווה אירוע משנה חיים לרבים מאיתנו. היא נפלה עלינו כמו משום מקום וקשה לדעת לאן היא תקח אותנו. משה זכה מפני שהסתיר את פניו ונמנע מלהביט מפני היראה לכבוד הקדוש ברוך הוא, נקווה שאף אנחנו נזכה בזכות הכבוד שאנחנו מראים לכל בני האדם בכך שאנו מסתירים את פנינו מהם במסכה ומביטים בחלקם רק דרך מסך מפני היראה לחיי בני אדם.

פרשת ויחי: אמת לשעתה ואמת לדורות

לעת זקנתו, יעקב הופך להיות "איש אמת". באמירתה לבניו יאפשר גם להם לצמוח. רמי תמם, תלמיד רבנות, מזמין אותנו ללוות את יעקב ברגעיו האחרונים.

פרשת ויגש: "יוסף הצדיק"

יוסף עובר בפרשה הזו שינוי, מהאח הנראה כמחפש נקמה, ליוסף הצדיק, ועל מנת להישאר צדיק נדרש מאמץ יומיומי. יצחק הוץ, תלמיד רבנות, מעיין בפרשת השבוע ומבקש ללמוד מיוסף איך להביט קדימה ולהניח לעבר.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.