מאמרים וטורי דעה

פרשת לך לך: הולכים אל הלא-נודע

מעיין בלדינג צידון | אוקטובר 29, 2020

בתור עולה חדשה, פרשת לך לך היא אחת הפרשות המרגשות ביותר בתורה. לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך: מהמקום בו נולדת, מהמקום בו גדלת, מהמקום בו המשפחה נמצאת. כשאני נעניתי לקריאה הזאת לפני כמה שנים, הצטרפתי לא רק לאברם, אלא גם לאלפי יהודים לפניי שיצאו מבתי הוריהם לארץ הקודש.
לך לך היא דרישה של אלוהים, ואפשר להגיד שלעומת עקדת יצחק, זו דרישה די פשוטה – פשוט לך! אבל המחויבות של אברם "ללכת" היא מה שהפכה אותו לאב-אבותינו. הוא הלך, למרות שהיעד היה לא ברור, על בסיס אמונה שיום אחד יהיה גוי גדול. אפשר לטעון שרק בזכות האמונה של אברם והנכונות שלו לעזוב את הכל ולהתחיל מחדש, הוא נעשה לגוי גדול בסוף מסעו.
אפילו כשאברם הגיע ליעד, האם הוא בנה בירה לגוי הגדול אשר הובטח לו? או אפילו בית מכובד לשבת בו בנחת לשארית ימיו? לא. הוא התהלך בארץ מצפון ועד דרום, ובכל מקום בנה מזבח להודות לאלוהים. אפילו בארץ המובטחת, אברם ידע שהמסע שלו לא נגמר, וגורלו להמשיך ללכת, כי לך לך זה הייעוד שאלוהים נתן לו. לך לך זה הייעוד שאנחנו ירשנו ממנו.
על פי הפרשה, אברם היה בן שבעים וחמש בהגיעו לארץ כנען, אך אנחנו לא יודעות כמעט כלום על מה הוא עשה בשבעים וחמש השנים האלו. הוא נשא את שרי, והם היו ערירים. הטקסט המקראי מגלה לנו רק עוד פרט אחד:
וַיִּקַּח תֶּרַח אֶת־אַבְרָם בְּנוֹ וְאֶת־לוֹט בֶּן־הָרָן בֶּן־בְּנוֹ וְאֵת שָׂרַי כַּלָּתוֹ אֵשֶׁת אַבְרָם בְּנוֹ וַיֵּצְאוּ אִתָּם מֵאוּר כַּשְׂדִּים לָלֶכֶת אַרְצָה כְּנַעַן וַיָּבֹאוּ עַד־חָרָן וַיֵּשְׁבוּ שָׁם׃ (בראשית יא לא)
כלומר, אברם התחיל את המסע שלו אל כנען הרבה לפני תחילת הפרשה שלנו, אך "נתקע" בדרך כי לא כל המשפחה יכלה להשלים את המסע כמוהו. לא כל המשפחה נועדה להמשיך ללכת. אנחנו כולנו מהווים המשך בצורה כזאת או אחרת של המסע שההורים שלנו יצאו אליו הרבה לפני שנולדנו. עם זאת, הפרשה מלמדת אותנו שאנחנו חייבים להמשיך ללכת ולא לפחד מהמסע – או המשא. כדי להמשיך בדרכו של אברהם אבינו, צריך להיות מוכנים לעזוב את מה שמוכר לנו וללכת אל הלא-נודע, כשנקבל את הקריאה מאלוהים. רק במסע, נגלה מה אלוהים מייעד לנו בחיים האלו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת תולדות: איזהו הגיבור?

נאווה, תלמידת תוכנית הרבנות, מעיינת בפרשת השבוע ובוחרת ללמוד מהי גבורה מיצחק: לא פעם נדמה לנו שרק אנחנו יודעים מה הדרך הנכונה, לפעמים היא יכולה לכלול גם שינויים מרחיקי לכת. מיצחק נוכל ללמוד השבת שאפשר להיות גיבור או גיבורה, גם בדרך שקטה יותר. מנהיגות היא לא בהכרח קריאה חזקה. לפעמים הגבורה האמיתית בנקודות של כח היא ללמוד מאחרים, היא לכבוש את ״היצר״. להקשיב, ללמוד, ולשמוח בכך.

פרשת חיי שרה: למלא את החלל באהבה

פרשת חיי שרה עוסקת בחיים שאחרי מותה של שרה ובהתמודדות עם האבדן והאופן שבו מנסים הנשארים למלא את החלל באהבה. יובל כץ-ויפינג, תלמיד תוכנית הרבנות המתגורר באוסטריה, מזמין אתכם לעיון בפרשה.

פרשת וירא: הוי מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות

בין אם במשתה גדול או פשוט בכוס מים קטנה, כל מעשה טוב נחשב, כל מחווה קטנה משנה את החיים. יצחק הוץ, תלמיד בית המדרש מעיין בפרשת השבוע ובהכנסת האורחים של אברהם אבינו, בתקופה שבה האורחים פחות מגיעים אלינו הביתה.

חגים בכרם

המניין השוויוני בעין כרם מורכב מזוגות צעירים ובוגרים, רווקות ורווקים ומשפחות עם ילדים, ומה שמאחד אותם זה האהבה למסורת היהודית, לתפילות, לשירה ולרוחניות. אבל איך משמרים את כל החוויה המאחדת הזו במציאות של קורונה? תלמידת תוכנית הרבנות, נאוה ב. מאירסדורף, ממייסדות המניין השוויוני בעין כרם, משתפת בחווית חגי תשרי בכרם.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.