מאמרים וטורי דעה

פרשת לך לך: הולכים אל הלא-נודע

מעיין בלדינג צידון | אוקטובר 29, 2020

בתור עולה חדשה, פרשת לך לך היא אחת הפרשות המרגשות ביותר בתורה. לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך: מהמקום בו נולדת, מהמקום בו גדלת, מהמקום בו המשפחה נמצאת. כשאני נעניתי לקריאה הזאת לפני כמה שנים, הצטרפתי לא רק לאברם, אלא גם לאלפי יהודים לפניי שיצאו מבתי הוריהם לארץ הקודש.
לך לך היא דרישה של אלוהים, ואפשר להגיד שלעומת עקדת יצחק, זו דרישה די פשוטה – פשוט לך! אבל המחויבות של אברם "ללכת" היא מה שהפכה אותו לאב-אבותינו. הוא הלך, למרות שהיעד היה לא ברור, על בסיס אמונה שיום אחד יהיה גוי גדול. אפשר לטעון שרק בזכות האמונה של אברם והנכונות שלו לעזוב את הכל ולהתחיל מחדש, הוא נעשה לגוי גדול בסוף מסעו.
אפילו כשאברם הגיע ליעד, האם הוא בנה בירה לגוי הגדול אשר הובטח לו? או אפילו בית מכובד לשבת בו בנחת לשארית ימיו? לא. הוא התהלך בארץ מצפון ועד דרום, ובכל מקום בנה מזבח להודות לאלוהים. אפילו בארץ המובטחת, אברם ידע שהמסע שלו לא נגמר, וגורלו להמשיך ללכת, כי לך לך זה הייעוד שאלוהים נתן לו. לך לך זה הייעוד שאנחנו ירשנו ממנו.
על פי הפרשה, אברם היה בן שבעים וחמש בהגיעו לארץ כנען, אך אנחנו לא יודעות כמעט כלום על מה הוא עשה בשבעים וחמש השנים האלו. הוא נשא את שרי, והם היו ערירים. הטקסט המקראי מגלה לנו רק עוד פרט אחד:
וַיִּקַּח תֶּרַח אֶת־אַבְרָם בְּנוֹ וְאֶת־לוֹט בֶּן־הָרָן בֶּן־בְּנוֹ וְאֵת שָׂרַי כַּלָּתוֹ אֵשֶׁת אַבְרָם בְּנוֹ וַיֵּצְאוּ אִתָּם מֵאוּר כַּשְׂדִּים לָלֶכֶת אַרְצָה כְּנַעַן וַיָּבֹאוּ עַד־חָרָן וַיֵּשְׁבוּ שָׁם׃ (בראשית יא לא)
כלומר, אברם התחיל את המסע שלו אל כנען הרבה לפני תחילת הפרשה שלנו, אך "נתקע" בדרך כי לא כל המשפחה יכלה להשלים את המסע כמוהו. לא כל המשפחה נועדה להמשיך ללכת. אנחנו כולנו מהווים המשך בצורה כזאת או אחרת של המסע שההורים שלנו יצאו אליו הרבה לפני שנולדנו. עם זאת, הפרשה מלמדת אותנו שאנחנו חייבים להמשיך ללכת ולא לפחד מהמסע – או המשא. כדי להמשיך בדרכו של אברהם אבינו, צריך להיות מוכנים לעזוב את מה שמוכר לנו וללכת אל הלא-נודע, כשנקבל את הקריאה מאלוהים. רק במסע, נגלה מה אלוהים מייעד לנו בחיים האלו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פרשת וארא: משה ואהרון, אהרון ומשה

כמו בספורים אחרים בתורה, הצעיר נבחר לשליחות על פני הבכור. מה ניתן ללמוד מהאופן שבה התורה מתייחסת ליחסים בין האחים?יהודה שוורץ, תלמיד בית המדרש לרבנים, מעיין בפרשת וארא ומוצא תיקון לסיפורי אחים אחרים בתורה.

פרשת שמות: איך מגיבים לבלתי צפוי

המגפה שכבר איתנו חודשים רבים מהווה אירוע משנה חיים לרבים מאיתנו. היא נפלה עלינו כמו משום מקום וקשה לדעת לאן היא תקח אותנו. משה זכה מפני שהסתיר את פניו ונמנע מלהביט מפני היראה לכבוד הקדוש ברוך הוא, נקווה שאף אנחנו נזכה בזכות הכבוד שאנחנו מראים לכל בני האדם בכך שאנו מסתירים את פנינו מהם במסכה ומביטים בחלקם רק דרך מסך מפני היראה לחיי בני אדם.

פרשת ויחי: אמת לשעתה ואמת לדורות

לעת זקנתו, יעקב הופך להיות "איש אמת". באמירתה לבניו יאפשר גם להם לצמוח. רמי תמם, תלמיד רבנות, מזמין אותנו ללוות את יעקב ברגעיו האחרונים.

פרשת ויגש: "יוסף הצדיק"

יוסף עובר בפרשה הזו שינוי, מהאח הנראה כמחפש נקמה, ליוסף הצדיק, ועל מנת להישאר צדיק נדרש מאמץ יומיומי. יצחק הוץ, תלמיד רבנות, מעיין בפרשת השבוע ומבקש ללמוד מיוסף איך להביט קדימה ולהניח לעבר.

תוכניות הלימוד

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.